0
Joanna Grabska 17 lipca 2015 18:31
Jak sobie radzić na Hawajach i za ile.
Ceny będę podawać w dolarach . Tylko loty podam po polsku.

1. Przelot z Polski – to cena od 2800 złotych do 6000 zł . Dobra cena – to w okolicach 3000-3500 zł za przelot w obie strony. Szuka się na kayak.com. fly4free.pl, Zamawiaj na 2 miesiące przed wylotem. Oczywiście ceny rosną w sezonie letnim, niższe są w listopadzie do marca. A tu pogoda i tak taka sama. Poza tym- warto szperac i szukać po necie- bo ciekawe okazje bywają nader często.
Ja latam z Gdańska prze Frankfurt , potem Los Angeles lub San Francisco i dalej Honolulu.
Wcale nie trzeba latać z Warszawy.

2. Przeloty wewnętrzne domestic flights- na inne wyspy. Cena to z reguły od 85 $do 125 $ w jedną stronę. Zależy- od dnia tygodnia, godziny wylotu, sezonu.
Dodatkowo – płacisz za bagaż- 15 $.

3. Wynajęcie samochodu – lepiej wynająć z Polski- na polskojęzycznych stronach kayak.com, tripadvisor.com, booking.com. Nie wiem jak to działa, ale jak chciałam już będąc na Hawajach zamówić samochód na Dużej Wyspie z rentalcars.com, to cena była 1100 zł za tydzień, a z naszych było 780 zł, – więc różnica spora. To akurat mały samochód – chevrolet Spark.

Bardzo nisko budżetowo- na Dużej Wyspie jest autobus za 1 dolara – wokół wyspy. I Na stopa też biorą.
4. Ceny paliwa – to 3, 1 dolara za galon, czyli za 4 litry prawie.
5. Spanie. Ja korzystam ze strony airbnb.com, gdzie wynajmuje się pokoje – kwatery od prywatnych osób. Ceny – od 190 zł do 340 zł- to te niższe. Cena jest za pokój, więc na ogół na 2-3 osoby można podzielić. Ceny hoteli- to akurat na booking.com możesz sprawdzić.
Możesz też korzystać z darmowego spania- na tzw. Couchsurfing.com,
Są też, nieliczne, ale są pola campingowe. Tylko z tym pewien problem, trzeba wcześniej odnośnym władzom zgłosić.
6. Jedzenie- rzecz ważna. Są sklepy supermarketowe- gdzie tez maja gotowe dania, ryby, sashimi, sushi. Owoce – świeże. I tak – 1 papaya- kosztuje 1 $ na ryneczku, 1,5$ w supermarkecie, banany 1,4 $ za funta ( to około 450 gram- oni tu w funtach, milach itd.)
Funt ahi poke soyu ( tego tuńczyka w sosie sojowym, którego zachwalam pod niebiosa) – to cena 11-12 $ za funta. Paczka sushi – 6-8 kawałków – od 5-7 $.Na porcję dal jednej osoby wystarczy pół funta, albo i mniej.
W takich barach wszelkiej maści i tańszych restauracjach- zjesz bardzo dobrze od 8 $ ( np. tajskie curry w wersji olbrzymiej), do 18-19 $ za bardziej wyszukane dania. Za około 15 $ - dobrze zjesz. I to wychodzi praktycznie tyle samo, jakby kupować jedzenie w markecie.
W każdej knajpce- zawsze dadzą Ci za free wody z lodem- od razu, nawet nie pytają.

Średnio- wydatki na jedzenie dziennie- 20-30$.
Kawa od 1,5 $ do 4,5 $ zależy od miejsca, rodzaju itd.
Woda- pić należy, jak zwierzę. Kup dużą butlę- 1 galon. Są w marketach Sackandsave, Foodland, KTM, uzupełniacze- za 1 $. Poza tym- woda z kranu NAPRAWDĘ nadaje się do picia i nie ma co cudować, można uzupełniać.
7. Bilety wstępu.
Do Puuhonua o Honaunau- czyli Miejsce Wypędzonych- musisz być to 5 $ - od samochodu. Czyli jak są 3 osoby, to kosztuje 5 $ i jak jest 1 osoba to kosztuje 5$. Ten sam bilet jest ważny przez tydzień.
Do National Volcanic Park- koniecznie !!!, 10 $ - i zasada jak wyżej.
Na wyspie Oahu polecam – Polynesian CultureCenter- WWW.polynesia.com. Warte obejrzenia – park Kultur Polinezji, wieczorny show z 100 tancerzy- ha- Breath of Life. Zajmuje cały dzień- ale warto. Cena biletu to 100$- z kolacją i przedstawieniem.
Więcej o Hawajach , gdzie byłam 6 razy :)) tutaj : http://kiaora12.blogspot.com/

# Lawa, wszędzie lawa- Big Island, czyli królestwo Bogini Pele , a także Poliahu - bogini Mauna Kea

Dodaj Komentarz